– En tradisjon sårt trengt for demokratiet

Direktør ved Nitja og jurymedlem i Østlansutstillingen, Kathrine Wilson, er klar for åpning og heier på kunstnerjuryerte utstillinger. Foto: Johannes Hellstrand Frøshaug
Lørdag 8. mars åpner Østlandsutstillingen, en utstilling med lange og stolte tradisjoner på skiftende visningsteder på Østlandet. I år går startskuddet for utstillingen på Nitja senter for samtidskunst i Lillestrøm. Jurymedlem og direktør ved Nitja, Kathrine Wilson, mener slike utstillinger er sårt trengt for demokratiet.
Når Kunstavisen møter Wilson på kunstsenteret i midten av Lillestrøm, er det mandag og Nitja er stengt for publikum. På innsiden jobbes det med de siste detaljene før åpningen av Østlandsutstillingen 2025.
Som en del av juryen og direktør for Nitja, har Wilson også en finger med i spillet under montering. Selv om hun er den eneste fra juryen tilstede når vi besøker utstillingen, har Østlandsutstillingen en lang og demokratisk historie på over 40 år. I dag er utstillingen den største av Norges fem landsdelsutstillinger, kunstnerdrevet og åpen for fri innsendelse. Med seg på laget har Wilson, som for første gang er en del av juryen, en fagjury, bestående av kunstnere og kuratorer fra Østlandets kunstnerorganisasjoner og visningsinstitusjoner.

Oversiktsbilde: Dette er noe av det som møter publikum i utstillingen. Her er tak, vegger og gulv godt brukt. Foto: Sindre Lundstrøm
«Østlandets Høstutstilling»
Store kunstnerjuryerte utstillinger med fri innsendelse kan sies å være en mangelvare i det norske kunstfeltet. Den mest anerkjente her til lands er Høstutstillingen – slike utstillinger trenger vi flere av, mener Wilson.
– Kunstnerjuryerte utstillinger som dette er med på å åpne opp, og gi både oss og publikum tilgang på kunstnere og kunstnerskap man kanskje ellers ikke har tilgang på. Det er jo lett å kuratere inn sin egen bakhage gjennom egne miljøer, kunst man ser og kjenner til, men en open call vil også åpne for folk som ellers ikke er i kunstfeltet. Arbeidet med utstillingen er demokratisk på så mange måter.
I årets utstilling blir publikum kjent med 25 kunstnere over 41 verk, der litt over halvparten er debutanter. Flere av kunstnerne er i etableringsfasen, mens andre mer eller mindre har begynt å bli ganske etablerte kunstnere det siste året. Når så mange forskjellige kunstnere settes sammen oppstår det noe spesielt som kanskje blir enda mer synlig slik verden er nå, mener Wilson.
– Både i fjor og i år har vi opplevd at en del unge søker seg til oss, og det er en følelse generelt at flere i kunstfeltet har øynene rettet mot fagfellejuryerte utstillinger som Østlandsutstillingen. Selv opplever jeg utstillinger som dette som mer i tiden enn noen gang. Når man går inn i krisetider og ting er vanskelig økonomisk, går man ofte tilbake til grunnleggende demokratiske strukturer, som man vet har fungert i mange år. Det gjelder også i kunstfeltet.
Wilson refererer her også til Høstutstillingen, som deler samme struktur.
– En kunstnerjuryert utstilling med så lang fartstid, er noe man på mange måter inspireres av og som generelt tjener kunstfeltet og demokratiet, sier hun.

Fargerikt: Malerier, foto og installasjoner preget av både humor og alvor er noe av det årets utstilling kan by på. Foto: Nitja
Preget av alvor
De 41 verkene som nå pryder vegger, tak og gulv på Nitja, viser et bredt spenn av farge, materiale, størrelse og uttrykk. Det refereres til mange forskjellige kulturer og historier, men likevel finnes det et fellestrekk.
– Uten at noen direkte tar opp det som skjer i verden i dag, er det mange av verkene som på forskjellig vis undrer seg over samtiden og hvordan verden og vi mennesker stadig endrer oss. Det er ikke noe vi har valgt som en rød tråd, men noe vi ser litt nå som utstillingen og brikkene faller på plass, forklarer Wilson.

Margaret Abeshu er en av flere kunstnere som skaper et personlig og politisk narrativ. Foto: Sindre Lundstrøm
Ikke bare kunstnerne undrer seg og føler på usikkerhet. Styreleder i Østlandsutstillingen, drammensbaserte Nina Guzman Toft, opplever de store nedgangstidene og økonomiske kuttene i kunst og kultur som utfordrende, men håper folk kan se viktigheten av kunst og at Østlandsutstillingen som arena kan bidra til det.
– I det politiske landskapet som seiler opp nå både i Norge og internasjonalt, tror jeg det blir viktig å synliggjøre hva kunsten bidrar med i samfunnet og hvilket potensiale som ligger i å gi kunsten større plass og et bredere oppdrag i samfunnet. Det er tøffe tider i offentlig sektor og store kutt innenfor mange sektorer, ikke bare kultur. Kunstfeltet må bli flinkere til å synliggjøre seg også i det bredere samfunnet, sier Toft.

Styreleder i Østlandsutstillingen Nina Guzman Toft på en tidligere åpning. Nå er hun klar for at det braker løs igjen. Foto gjengitt med tillatelse fra Nina Guzman Toft
Selv om det er tøffe tider i kunstfeltet og særlig for de som er knyttet til fylkeskommunene slik som Østlandsutstillingen, øyner Toft håp og ser på arbeidet som lystbetont og kanskje ekstra viktig i disse dager.
– Vi får ofte tilbakemelding fra kunstnerne at de har satt stor pris på å delta i vårt fellesskap. De har blitt kjent med nye kollegaer og får et bedre nettverk i regionen. Vi skulle veldig gjerne gjort enda mer for å være en møteplass og faglig nettverk for kunstnerne i regionen. Her er det også et potensiale til å binde oss tettere sammen.
Toft opplever at kunstnere savner flere arenaer å få vist frem kunsten, og understreker avslutningsvis at det er veldig viktig å ta vare på de kunstnerjuryerte utstillingene vi har.
Østlandsutstillingen åpner på Nitja 08. mars og står til og med 27. april, før den går videre til Oplandia senter for samtidskunst og Galleri Fjordheim 16. august til 21. september.