16. september 2026  07:06:00
Tips oss!
Annonse

Kunstnernes Hus i Oslo mangler titalls millioner til rehabilitering

Kunstnernes Hus er tegnet av arkitektene Gudolf Blakstad og Herman Munthe-Kaas og blir regnet som et av de fremste eksemplene på funksjonalisme i Norge. Foto: Morten Holm / NTB

Kunstnernes Hus i Oslo er i dårlig stand. 74 millioner kroner trengs for å få rehabiliteringen i havn, ifølge institusjonens direktør.

Publisert
12. april 2024 kl. 10:35 AM
Oppdatert
21. mai 2025 kl. 09:36 AM
Tips oss!

Nylig ble Kunstnernes Hus tildelt 40 millioner kroner av Sparebankstiftelsen til rehabilitering, men det er langt fra nok.

– Det er kostbart. Vi mangler 74 millioner kroner for å rehabilitere, sier direktør Sarah Lookofsky til Klassekampen.

Ifølge institusjonen er dette et konservativt anslag. Bygget står på byantikvarens gule liste, som innebærer at originale materialer og uttrykk må beholdes.

– Dette bygget er en arkitektonisk perle. Det er helt innlysende at det må vernes om, sier Lookofsky.

Annonse