Usensurerte prosesser

Liz Johnson Artur, I Will Keep You in Good Company (SPBH Editions / MACK, 2025). Med tillatelse fra kunstneren, SPBH Editions og MACK.
Liz Johnson Arturs nye bok er et sjenerøst lappeteppe av skannede sider fra kunstnerens mange notatbøker. Boken, som gir et unikt innblikk i hennes kreative prosesser, er både insisterende, underholdende og fungerer dessuten som en hyllest til fotografiets materialitet.
BOK
Liz Johnson Artur
I Will Keep You in Good Company
SPBH Editions, 2025
September er kunstbokas måned. Måneden startet med Made Anywhere på Fondation Fiminco utenfor Paris, med performance og boklanseringer. Helgen etter fulgte Forbundet Frie Fotografers Fotobokfestival Oslo, samtidig som moderskipet for alle kunstbokmesser, Printed Matter’s NY Art Book Fair, endelig var tilbake på MoMA PS1 etter flere års fravær. På sistnevnte messe ble I Will Keep You in Good Company lansert av den ghanesisk-russiske fotografen, som har base i London og er kjent for sitt fokus på den afrikanske diasporaen.

Liz Johnson Artur, I Will Keep You in Good Company (SPBH Editions / MACK, 2025). Med tillatelse fra kunstneren, SPBH Editions og MACK.
Boken består av notatbøker som hun har arbeidet med siden tidlig på 90-tallet. Bilder er klistret inn på alt slags papir; vi får polaroider, passfoto, bilder av både fremmede og nære venner om hverandre. Notatbøkene har levd i esker i hjemmet hennes og har overlevd flere flyttinger. Selv har jeg nylig flyttet og fundert på hva man beholder og hva man kaster. Hva er kunst – er det også skissene, idéene, tankene? Hos Artur gir nettopp den «eksperimentelle lekeplassen» som forlaget beskriver det, en opplevelse like god som var jeg i et galleri. Boken føles som en visuell roman.
Artur har i over 30 år dokumentert det afrikanske diasporasamfunnet i Europa, Amerika, Afrika og Karibia gjennom sitt hovedverk, Black Balloon Archive. I et statement på hjemmesiden skriver hun at hun drives av en lengsel etter forståelse – en lengsel hun sammenligner med sult: «Det er først når du begynner å spise at du skjønner hvor sulten du egentlig er.» I denne boken, som spenner over tre tiår, får vi et innblikk i denne sulten og alle disse reisene, vi får se hennes “backstage-øyeblikk», hennes visuelle brainstorming fra hun startet som fotograf i 20-årene og frem til i dag.

Liz Johnson Artur, I Will Keep You in Good Company (SPBH Editions / MACK, 2025). Med tillatelse fra kunstneren, SPBH Editions og MACK.
I flere oppslag finner vi poetiske sidestillinger mellom tekst og bilde – kombinasjoner som skaper et lekent og litt rått uttrykk. Notatbøkene hennes er ikke personlige dagbøker, men fremstår som arbeidsjournaler, som visuelle tankekart. I en podcast om utgivelsen sier hun at fotografi for henne alltid har vært en fysisk opplevelse. Når jeg blar i boken, merker jeg hennes glede over det taktile og materielle ved fotografiet. Artur setter sammen bilder fra flere tiår og vever en visuell fortelling, og bevarer historien i en tid hvor mange forsøker å viske den ut.

Liz Johnson Artur, I Will Keep You in Good Company (SPBH Editions / MACK, 2025). Med tillatelse fra kunstneren, SPBH Editions og MACK.
Det finnes også en form for stahet i materialet – som bokens egne avsluttende ord sier det: «Take what is close at hand to reach what lies most distant.» Denne typen notatbøker er skjøre. Tapen løsner, papiret går i oppløsning, og boken blir dermed også en måte å bevare det enorme materialet på. Kanskje fordi bøkene aldri var ment for offentligheten, fremstår de som mer lekne og usensurerte. Boken innfrir det tittelen lover.

Liz Johnson Artur, I Will Keep You in Good Company (SPBH Editions / MACK, 2025). Med tillatelse fra kunstneren, SPBH Editions og MACK.